Аполеон (feldherrnhalle) wrote,
Аполеон
feldherrnhalle

Невідоме бойове зіткнення під Слов'янськом


Т-64Б 17 тбр евакуйовує трофейний КамАЗ.

Тема боїв під Слов'янськом доволі добре описана. Тим не менше в ній залишається безліч білих плям, котрі потрібно виводити на чисту воду. Особисто для мене це набагато цікавіше чим розглядати, до прикладу, бойові зіткнення під Мар'їнкою в червні 15-го та Білою Кам'янкою в серпні того ж року. На превелике здивування про те, що хочу написати я, чомусь жодного разу ніхто не згадував. А тут є що згадати. Отже, передісторія. 01.07.14 група розвідвзводу 79 аембр потрапляє в засідку біля Сіверська. В результаті бою двоє бійців отримали важкі поранення, але завдяки медиками вижили. В цей же день, якщо мені не зраджує пам'ять, 95 аембр звільнила населений пункт Крива Лука. ЗСУ критично близько підійшли до міста Слов'янськ так Краматорськ. В ніч з 01.07.14 на 02.07.14 на територію України заходить бронегрупа бойовиків, котра налічувала один ЗРК "Стріла-10", БМП-2 з номером "150", БМП-2 з номером "151" та БМП-2 з номером "152". Також в колоні був КамАЗ з Зу-23-2 та "Урал" з такою ж установкою. Вдалося відшукати відео з міста Луганськ за 1 та 2 липня. Скоріш за все колона, знята вночі 1 липня, являється тою колоною, котра зайшла в ніч з 1 на 2 липня 2014 року. Як бачимо в каравані були також танки та багато автотехніки.

Нічна колона.

На іншому відео вже ранок 2 липня. Зафіксовано згадані мною БМП та ЗРК (відео не хоче кидати, тому кидаю скріншот)

Колона "Стріли".

В цей же день, 2 липня 2014 року, 1 та 3 аемр 1 аемб 79-ї бригади підійшли до н.п. Сіверськ, а якщо точніше, то під село Свято-Покровське.

Бронегрупа НЗФ, котра зайшла 2 липня.

Члени НЗФ отримали наказ висунутися до Слов'янська. Так, група противника котра налічувала дві БМП-2, КамАЗ з 120 мм мінометом "Сані" та машину "Газель" зі сторони Сіверська вирушили в сторону Свято-Покровського. А звідти, скоріш за все, повинні були висунутися в н.п. Рай-Олександрівку і на Слов'янськ. Я не дарма згадав БМП з номерави "150-2". Можливо дві БМП з даної колони належали якраз їм і висувалися на підкріплення бойовикам в Слов'янську. А можливо це вже були наявні БМП НЗФ в Слов'янську. Станом на 2 липня в підпорядкуванні товариша полковника було 4 БМП-2, 1 БМД-2, дві 2С9, три БТР-80 (зайшли 20.06.14 разом з іншою бронетехнікою. Караван розділився: частина пішла на Слов'янськ, а частина на Сніжне) та три (по іншим даним - чотири) Т-64БВ. Також 82 та 120 мм міномети. Після того, як трофейна бронетехніка (БМД, БТР-Д, 2С9) вийшли з ладу, оборонцям знадобилася бронетехніка. Так, 25 червня на територію України заходять БМП-2 з номером "123" та БМП-2 з номером "125". В колоні також присутній один з перших танків з номером "2". Чи були в даній колоні ще танки та БМП сказати складно. Але можна з гарантію затвердити, що були "Урали" (щонайменше один тягнув 120 мм міномет). В Алчевську в цей день зняли колону противника, котра налічувала (із того, що потрапило в кадр) 5 "Уралів" (один тягнув Зу-23-2), 1 ГАЗ-66 та 1 БТР-80. Потрібно розуміти, що вся техніка не йшла на Слов'янськ. Була Горлівка. Було Сніжне та кордон. Туди також активно йшла жива сила та техніка.
Бронегрупа НЗФ. 25 червня 2014 року. Первомайськ (ще по старому маршруту).

Переходимо до бойового зіткнення. Як я вже згадував, колона вирушила з Сівервська до Свято-Покровського. В даному н.п. КамАЗ та "Газель" попали під мінометний вогонь 79-ї бригади. Першою ж міною було знищено "Газель" та членів НЗФ, котрі їхали в ній. Бійці, котрі сиділи в КамАЗі швидко покинули машину та почали тікати. БМП-2 противника побачили, що сталося з їхнім передовим загоном та вирішили не вступати в бій. Очевидно, що це була велика несподіванка для противника. В результаті обстрілу загинуло щонайменше три бойовика. В якості трофеїв дістався такий хабар:
- трофейний КамАЗ (досі служить в 1 батальйоні);
- трофейний 120 мм міномет "Сані";
- два трофейні 82 мм міномети;
- трофейний "Фагот" та 3 трофейні ПЗРК "Ігла";
- трофейний АГС-17;
- трофейний РПО "Шмель";
- знищено "Газель", декілька ПЗРК та "Фаготів". Міни до мінометів.Трофейний КамАЗ.Трофейний хабар.

Знищена "Газель".

Чи стала б ця колона серйозним підсиленням для противника? Особисто на мою думку, так. Принаймі ключовий н.п. Миколаївку не здали б без бою. На моє глибоке переконання, якщо б частини ЗСУ, котрі наступали в тому районі зустріли б опір, вони б далі не просунулися. І оборона Слов'янська тривала б дещо довше. Навіть при тому, що противник не чинив опору під час бою за цей н.п. (мається на увазі якогось відчутнього опору), ЗСУ втратили на мінах "Урал" та БТР-80 з 1 аемр 1 аемб 80 аембр. Доволі легко уявити, що б було, якщо б алюмінієві коробочки 25 пдбр зустрілися б 30 мм пушками БМП та мінометним вогнем. Тому десантники 79-ї бригади зробили доволі великий внесок. Мабуть самі не розуміючи цього. Їм пощастило, що НЗФ не знали про те, що наші вже під Сіверськом. Але на цьому цікаві події 2 липня не закінчуються. Річ в тім, що 02.07.14 почалася евакуація військових радників з РФ та їхньої охорони. Все таки було ясно, що це був початок кінця. Чи можна прив'язати захід бронегрупи НЗФ 2 липня (де був, нагадую, ЗРК) з цією подією? Чи завели їх в ніч з 1 на 2 липня для того аби прикрити військових радників? Не дарма ж пригнали ЗРК. І ця колона не заходила в Слов'янськ чи Краматорськ. Чи можна прив'язати сюди те, що 2 липня на завдання вилетів український Су-25, котрий пролітав в районі Сіверська? Як я вже писав, в тій колоні могли бути БМП-2 з номерами "150-2". Чи знало українське командування про те, що росіяни виходять з міста і послали штурмовик на знищення автотехніки? Доволі багато збігів. Вам так не здається?

БМП-2 з номером 150. "Слов'янська бригада".

У свій час я доволі активно зайнявся пошуками та дослідженнями тих, хто обороняв Слов'янськ. Результати, звісно, не шокуючі, але все таки вдалося дещо дізнатися. Отже, в місті Слов'янськ, як писалося вище, було 4 БМП-2. Вдалося дізнатися всі їхні б/н: 122, 123, 125, 128. Танки були з номерами "6", "7" та "8". Куди дівся танк, котрий зайшов 25.06 (номер "2") не знаю. Враховуючи те, що Безлер світився на фоні танка з номером "1", то, скоріш за все, 2-й та 3-й пішли також до нього. А ще ж був танк з номером "5", котрий приймав участь в штурмі Артемівської бази і дістався ЗСУ в якості трофейного. Тому, можна заявити, що в підпорядкування Гіркіна було 4 танки. Дещо про історію техніки "Слов'янської бригади". Недавно вдалося встановити, що друга БМП-2, котра була знищена 5 липня під час відволікаючої атаки/прориву на 5 БП мала номер "122". До цього моменту було лише відомо номер іншої БМП - "128". Детальніше про цей бій можна написати окрему статтю.
Так, зранку 5 липня практично вся бронетехніка бойовиків була кинути на БП ЗСУ. Зі слів противника, вони очікували, що ЗСУ довго не протримаються та почнуть відступати, а вони відповідно продовжать прорив. Склад бронегрупи виглядав наступним чином (є деякі неточності, але картину бою дає):


Склад бронегрупи НЗФ, котра штурмувала БП "Стела" та група підтримки.

Першим їхав танк з номером "8", котрий підірвався на мінах. За ним БМП-2 з номером "123". Бій тривав доволі довго. Дана БМП-2 двічі виходила з бою вивозячи поранених. З флангу (правда з лівого чи правого я не знаю) працював танк ("7"), котрий потім дістався в якості трофейного, 2С9 (зробила декілька неточних пострілів) та БТР-80 Хмурого. Чому він кинув два БТР-80 в Краматорську ще не встановлено, але з трьох вийшов один. Згодом група підтримки приєдналася до основної групи, котра виходила з міста. Що ж стосується долі бронетехніки, котра пішла на штурм. Вся була знищена або потрапила в руки ЗСУ. Лише БМП-2 з номером "125" змогла прорватися. Екіпаж БМП-2 з б/н "123" заблукав біля Слов'янська та покинув свою машину. Декілька днів вони вибиралися з оточення. БМП стала трофейною. Буквально за день-два вийшов з ладу танк з номером "6", котрий пішов на деталі та був залишений бойовиками на лісопилці. В результаті бою противник втратив близько 10 бійців. Декілька бойовиків потрапили в полон.

"Шостий" під час перегону.

Доволі часто плутають відео зняте 5 липня на котрому видно "Стрілу" та ББМ з номерами "150-2" як те, що зняте після виходу з міста. Також до цього припусують колону БМД-2 та БМП-2, котра рухається трасою. Насправді група "Стріли" практично зустрічала відступаючі частини бойовиків, а колона БМД/БМП - караван "Востоку". В цілому з міст вийшло близько двох тисяч членів НЗФ та їхніх родин. Маючи декілька КамАЗів/"Уралів", 1 БТР-80, дві 2С9, декілька мінометів. Решта бронетехніки втрачена. Виходили на звичайних цивільних автомобілях. В подальшому БМП-2 з б/н "125" стояла в Степановці, де була і БМП з номером "152". Але вийшла з ладу і була відправлена в Сніжне на ремонт. Станом на 27 липня в селі Степанівка знаходилося два танки з номерами "37" та "38". Була і "152" БМП, КамАЗ з Зу-23-2, два 82 мм міномети та 1 120 мм міномет. Все це було втрачено в результаті наступу ЗСУ в кінці липня.
Сильно мене понесло. Збирався написати лише про зіткнення 2 липня, а от як розписав.
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic
  • 10 comments