Аполеон (feldherrnhalle) wrote,
Аполеон
feldherrnhalle

Надто багато красного. Звільнення Лиману


Тиловики 24 омбр заїжджають в Красний Лиман.

В даному матеріалі хотів би розглянути такий епізод, як звільнення Красного Лиману. За частину фото та відео дякую Зайцеву В'ячеславу. Тепер вже просто Лиману. Отже, ситуація, котра склалася на початок червня була доволі критичною. 22.05.14 члени бандформування Мозгового та Дрьомова влаштували класичну засідку на колону 4 механізованої роти 2 батальйону 30 омбр. Також в цей день бойовики під командуванням "Абвера" (цікаво, де він зараз?) знищили БП 51 омбр. В результаті цього зухвалого та вдалого набігу на бійців 51-ї бригади особовий склад був деморалізований та відмовлявся виконувати поставлені завдання. Більше того, волиняни самовільно відійшли з 5(!) БП. Як результат, командування АТО практично повністю переглянуло подальший перебіг операції на даній ділянці фронту. Більше того, куди важливішим було те, що через це командування відмовилося від штурму н.п. Дмитрівка, в котрому були три ключові мости (зайнявши дані мости та цей н.п. операція на кордоні виглядала б дещо інакше) і бійців, котрі мали йти на штурм, а саме перший батальйон 79 оаембр, перекинули під Слов'янськ. Де вони пробули до самого його звільнення.

Встановлений хрест двом загиблим бійцям 3 роти 1 батальйону 79 оаембр, котрі загинули 4 липня 2014 року. Це були перші втрати 79-ї бригади.

Окрім того, що балакаючі голови кожного дня розповідали про те, що Слов'янськ взятий у кільце, потрібно було свої слова втілювати в життя. Була спланована наступальна операція на Красний Лиман силами 1 батальйону 79 оаембр та силами 3 ПДБ, першої батареї "Нон", частини розвідроти 25 опдбр та різна солянка. Яка саме можна прочитати ось тут http://oneparatrooper.livejournal.com/18850.html. Участь в операції брали також і бійці НГУ з Кривого Рогу та армійський СпН (3 та 8 опСпН ГУР).


Одразу кидаю карту маршруту колон бронетехніки. Висловлюю велику подяку Андрію Карбівничному!


Отже, з метою блокування н.п. Красний Лиман та зайняття визначених позицій частини та підрозділи АТО в період з 02.00 по 04.00 03.06.14 було проведено перегрупування військ, заняття позиційних районів, після отримання сигналу з 04.00 до 05.00, розпочали висування в райони призначення із завданням: наступальними діями оволодіти позиціями блок-постів членів НЗФ, закріпитися та встановити свої блок-пости. В операції були задіяні підрозділи 25 опдбр - з північно-східного напрямку, 1, 2 та 3 штурмові групи (підрозрюю, що це роти) 79 оаембр - з південно-західного напрямку.
Для забезпечення виконання завдань підрозділами та силами АТО, в період з 04.09 по 7.55 - проведена повітряна розвідка літаком АН-30Б району Слов'янськ-Краматорськ-Красний Лиман.


АН-30Б над Слов'янськом. Весна.

Друга рота 1 батальйону 79 оамебр під командуванням капітана з позивним "Шквал" висувається на штурм:


З метою досягнення раптовості дій, розвідки районів призначення та блокування північної частини околиці н.п. Красний Лиман в період з 04.35 по 05.10 - гелікоптерами Мі-8 була здійснена висадка повітряного десанту (дві групи чисельністю по 20 бійців були висаджені в р-ні північно-західної околиці міста). Вогневе прикриття висадки повітряного десанту здійснювала пара Мі-24П 16 БрАА. Вогневе прикриття висадки десанту здійснювали в період з 05.09 по 05.45.

СпН перед вильотом. Штаб АТО в Ізюмі.

Просування підрозділів 79 та 25 бригад відбувалося відносно повільно. Річ в тім, що бійцям доводилося регулярно знищувати вогневі точки противника. Більше того, доволі часто десантники потрапляли в засідку. Силами армійської та авіації ПСУ, Су-25 (стріляли з 30 мм гармати та кидали 250 кілограмові чугунки), було знищено чимало укріплень та можливих точок, де б могли сидіти НЗФ. Окрім того, великий вклад в знищення ОП НЗФ вклав вогневий взвод 25 опдбр на своїх двох 2С9 "Нона".Артилерія 25 опдбр веде вогонь по Лиману.

Грачі прилетіли...Так, командуванням 25 опдбр для захоплення чотирьох блок-постів було прийнято рішення здійснити висування двома колонами по одному маршруту, а розвідку маршруту висування здійснити бійцями розвідроти даної бригади на легкових автомобілях з номерами Харківської області. Варто зазначити, що на початку конфлікту це був доволі поширений, а головне дієвий, спосіб. Декілька прикладів: саме таким способом бійці 8 опСпН заїжджали декілька разів в Слов'янськ; саме так бійці 3 опСпН підіймалися на Савур-Могилу в першій декаді червня; таким способом бійці 25-ї бригади в травні їздили в Луганськ (з аеропорта) і таким же способом бійці 73 центру СпН навідувалися в Горлівку в серпні місяці (14-й рік). Тут також слід зазначити, що члени бандформування влаштували нетипову засідку. Себто сепаратисти зайняли позиції в чистому полі, а не в зеленці, як правило. Позаду них розташовувалися декілька легкових автомобілів. Така собі маневрена група. Колона потрапила в засідку, але вдало її проїхала. Втрат не було.
Близько 5 ранку 1 штурмова група 79 оаембр потрапила в засідку НЗФ в р-ні піонертабору. Відбиття та ліквідація групи НЗФ було здійснено за допомогою АА. Відео засідки є в інтернеті. Не можу не згадати тут і "відважних" бійців НГУ, котрі мали БТР-4Е і котрі "тактично кинули" миколаївських десантників.
Знищений табір НЗФ. На фото горить бар в якому знаходився штаб бойовиків. Присутні миколаївські бійці розвідроти в закуплених "Горках" ще по старій ціні (800 грн.).

Через годину дана група зіткнулася з БП бойовиків. Для знищення БП залучили танки, котрі входили до складу штурмової групи та перевозилися на трейлерах(!). Після виявлення БП танк розвантажили на направили в голову колони. Щільним вогнем танків 2 батальйону 17 отбр та БТРів 1 роти 1 батальйону було знищено даний блок-пост. Після виконання завдання танки завантажили назад на трейлери та продовжили рух. Дану тактику боротьби з БП НЗФ використовували і в подальшому. Підтримку групам здійснювали Мі-24 під прикриттям МіГ-29 (з 05.10 по 06.17). Близько 7 ранку 79 оаембр черговий раз вскочила в халепу. Цього разу засідка була в р-ні дамби. Була задіяна і артилерія (окрім АА). Періодично підключалася артилерія 55 оарбр. Прикриття здійснював Су-27 (05.38-07.37).


"Мішки".


79 бригада на марші. Околиці Лиману.
Бійці 79 оаембр, 25 опдбр разом з бійцями НГУ під час "перерви".

З метою виявлення скупчення, засідок та БП НЗФ на шляху просування частини АТО в період 06.36-7.23 - проведена розвідка парою Су-25 (той самий р-н, що і АН-30). Крім того проведені демонстраційні дії. Пара Мі-24 нанесли удар по перехрестю доріг в р-ні зах. околиці Лиману (06.45-07.15). Прикриття здійснював МіГ-29. Просування частин 25-ї до Пн-Сх околиці міста здійснювалося без втрат. Близько 15.30 вони зайняли позиції на Пн-Сх околиці н.п. Масляковка. В період з 06.00 до 12.00 частини 79-ї при підтримці артилерії та мінометів вели бій за Пд-Зх околицю міста Лиман. Крім того, з метою посилення та підтримки дій 79-ї та 25-ї близько 10.00-10.30 з двох вертольотів Мі-8 було проведено висадку десантну зі складу 3 та 8 опСпН (одна група в к-сті 40 бійців була висаджена в 5 км на Пд-Сх від Лиману). Авіаційне прикриття здійснювала пара Мі-24 (09.40-10.40). Ще одна пара 24-х здійснила удар по визначеним р-нам, що дозволило підрозділам 25-ї оволодіти визначеними БП. Окрім того, 30-й знову вилетів та провів розвідку по старому маршруту (10.00-14.13).Бійці 79-ї під час зачистки.

Станом на 13.30 м. Лиман було оточено силами АТО: 1) частини 25 опдбр виставили 4 БП від Сх до Пд околиць міста; 2) Пд та Пн околиці міста блокували десантні групи 3 та 8 опСпН; 3) штурмові групи 79 оамебр блокували Пд-Зх околицю міста. Станом на 19.00 групи 79-ї та НГУ провели зачистку Пд-Зх частини міста та вийшли на рубіж залізниці. Місто наше!

БТР-4Е НГУ в р-ні залізної дороги. Лиман. Зачистка.

Висновки: розвідка членами бандформувань ведеться з залученням місцевого населення та самими бойовиками під виглядом доставки молока, хліба та інших продуктів/причин. Засідка на 25 опдбр ймовірно не була спланована, але все таки відбулася, що свідчить про швидке реагування та високу організацію командного складу противника. Але є і для нас плюс - значить момент раптовості спрацював. Місцеві жителі повідомили силам АТО розташування мінометної позиції НЗФ. Висуналася розвідгрупа. Інформація підтвердилася. Розрахунок та один міномет були знищені. Окремо зазначу, що НЗФ доволі вдало провели мінування території (не тільки в цьому бою). Так БТР-80 наїхав на міну. Без жертв. Броня жива.


Буквально декілька фотографій, котрі були зроблені під час операції.

Звільнене місто.


Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic
  • 39 comments